حکمت سینوی پل ارتباطی علم و ایمان است

حکمت سینوی پل ارتباطی علم و ایمان است
متن کامل سخنرانی یوسف شاه حسینی رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا در آئین افتتاحیه جشنواره حکمت سینوی
متن کامل سخنرانی یوسف شاه حسینی رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا در آئین افتتاحیه جشنواره حکمت سینوی:
بنا به فرمایش حجت‌الحق، شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا:
آغاز هر فکر و انتهای هر اندیشه باید خدای باشد. باطن و ظاهر هر شیء که مورد اعتبار او قرار گرفت، باید به خدای تعالی توجه دهد. حکمت و دانش اساس و مایه‌ی برتری انسان است از غیر، و در تحصیل دانش، معرفت الهی بر همه مقدم است.

به محضر یکایک شما متواضعانه سلام و تحیت عرض می‌کنم. مقدم همه میهمانان عزیز و ارجمند را گرامی می‌دارم.
به ساحت ارجمند همه مربیان انسانیت و تلاشگران عرصه دانشگری و هدایت درود می‌فرستم و ادای احترام می‌کنم.
بوعلی‌سینا، میوه درخت تنومند و کهنسال فرهنگ و تمدن اسلام و ایران است که زندگی خود را وقف تعالی دانش و اخلاق و سلامت بشریت کرده و در ذهن و زندگی انسان‌ها موجب تحولات و پیشرفت‌های ارزشمند شده است.
آنچنان که، پس از گذشت بیش از هزار سال آثار و میراث او همچنان از جمله منابع معنابخش زندگی و کانون‌های گرم و روشنایی‌بخش معرفت و معنویت افزاست.
حکمت خیر کثیر است. هرکس حکمت بدست آورد خیر کثیر بدست آورده است. حکمت سینوی ترجمانی از این معناست. برنامه‌ای زنده و پویا، برای درست دیدن و رفتن به سوی جهانی عقلانی و معنوی، که در آن اتصال به خالق هستی و دقت و تدبیر امور هم‌بسته‌اند. دعوتی به زندگیِ سنجیده است، زیستنی که در آن هربخشی در هماهنگی و اعتدال صرف می‌شود.
در حکمت سینوی هستی و معرفت به هم انطباق حاصل می‌کنند و میان ایمان و علم هماهنگی برقرار است. در این حکمت دانش‌ورزی، واجد گوهر ارزشی است و ارزشمداری بر پایه دانش‌ورزی استوار است.
برانگیختن و درانداختن انگیزه‌های دریافت امروزین از ظرفیت گرانسنگ حکمت سینوی؛ و دیگر عالمان و متفکران عرصه فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی؛ و آموختن از محضر بلندمرتبه آنان، هدف نهایی از تأسیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سیناست، که در سال 1383 پایه اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی با دارامندی هیأت امنایی متشکل از شخصیت‌های برجسته علمی و اجرایی کشور تأسیس شد، و فعالیت خود را از سال 1385 آغاز کرد.

اهداء جایزه بین‌المللی بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا، ایده استاندار محترم همدان است که در هنگامه برگزاری همایش حکیم هزاره‌ها در سال 1386 مطرح شد و اساسنامه آن به تصویب هیأت امنای محترم بنیاد بوعلی‌سینا رسید.
براین اساس، بازخوانی تعالیم و اندیشیدن درباره تأملات، روحیه و شیوه نگرش بوعلی‌سینا، به خدمت گرفتن میراث حکیم هزاره‌ها و بهره‌مندی از آموزه‌ها و دستاوردهای علمی و فرهنگی، هدف از اعطای این جایزه است؛ و بستری برای شناخت و انتشار آثار بوعلی‌سینا در گستره جهانی، تشویق پژوهشگران و مراکز علمی و فرهنگی برای خلق آثار برجسته،‌ تعمیق و گسترش حوزه‌های علمی مرتبط با او، و پرداختن به اهم مسائل و موضوعات جامعه بشری است.
سازمان اجرایی اهدای جایزه مرکب از شورای راهبردی به عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری، ستاد برگزاری و دبیرخانه دائمی مستقر در بنیاد بوعلی‌سینا‌ می‌باشد.
بنا به تصویب شورای راهبردی که متشکل از شخصیت‌های علمی و اجرایی کشور است، جایزه در 5 موضوع تعریف شده است:
1- جایزه ابن‌سیناپژوهی برای فعالیت‌های برجسته در شناخت، تعریف و تبیین مکتب سینوی
2- جایزه پزشکی بوعلی‌سینا برای فعالیت‌های برجسته در پیشرفت پزشکی
3- جایزه فلسفی بوعلی‌سینا برای فعالیت‌های برجسته در پیشرفت فلسفه
4- جایزه حکمتانه بوعلی‌سینا برای فعالیت‌های برجسته همبستگی‌ساز دانش و معنویت در ارتقاء کیفیت زندگی
5- جایزه مفاخر بوعلی‌سینا برای فعالیت‌های برجسته در معرفی و بزرگداشت عالمان و متفکران عرصه فرهنگ و تمدن اسلام و ایران
مسئولیت شناسایی، داوری و پیشنهاد برگزیدگان هریک از موضوعات موردنظر به شورای راهبردی، به ترتیب بر عهده هیأت‌های داوری منتخب بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا، فرهنگستان علوم‌پزشکی، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، فرهنگستان علوم و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بوده است.
بر پایه همین مصوبه، جایزه در جشنواره حکمت سینوی در شهر حکمت و عرفان همدان، و با حضور شخصیت‌های عالیرتبه علمی و اجرایی اهداء می‌شود.
و همزمان 5 نشست علمی متناسب و مرتبط با موضوعات هریک از جوایز به شرح:
ابن‌سینا پژوهی/ طب سنتی/ حکمت و فلسفه و معرفی سیدجمال‌الدین اسدآبادی در همدان؛ و همایش جهانی فلسفه اسلامی و چالش‌های جهان معاصر، با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، در تهران برگزار می شود.

به منظور برگزاری جشنواره حکمت سینوی، ستاد برگزاری به ریاست استاندار محترم از ابتدای سال‌جاری تشکیل شد. این ستاد متشکل از کمیته‌های: امور بین‌الملل با مسئولیت مدیریت امور بین‌الملل استانداری، اطلاع‌رسانی با مسئولیت روابط‌عمومی استانداری و عضویت صداوسیمای مرکز همدان، خبرگزاری ایرنا و بنیاد بوعلی‌سینا، تبلیغات با مسئولیت شهرداری همدان، فوق‌برنامه با مسئولیت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، امنیت و انتظامات با مسئولیت فرمانداری همدان و پشتیبانی با مسئولیت اداره‌کل مالی و اداری استانداری بوده است.
به علاوه مسئولیت‌ برگزاری نشست‌های ابن‌سیناپژوهی، حکمت و فلسفه، طب سنتی و معرفی سیدجمال‌الدین اسدآبادی، به ترتیب به دانشگاه بوعلی‌سینا، دانشگاه علوم‌پزشکی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شده است.
پس از اعلام فراخوان و سفارش مقاله و آثار پژوهشی پیرامون موضوعات یاد شده و داوری آثار رسیده توسط گروه‌های علمی ذیربط، 27 اثر در نشست ابن‌سینا پژوهی، 9 اثر در نشست حکمت و فلسفه، 23 اثر در نشست طب سنتی و 14 اثر در نشست معرفی سیدجمال‌الدین اسدآبادی در روز پنج‌شنبه 21 آبان 88 به صورت هم‌زمان در دو نوبت صبح و عصر در دانشگاه بوعلی‌سینا ارایه خواهد شد.
به علاوه تعداد 48 اثر برگزیده و دو میزگرد مربوط به همایش فلسفه اسلامی و چالش‌های جهان معاصر امروز، چهارشنبه 20 آبان 88 در تهران؛ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ارایه خواهد شد. در مجموعِ برنامه‌های علمی جشنواره، بیش از 120 اثر علمی ارایه و 4 میزگرد برگزار می‌شود که 36 نفر از ارائه کنندگان آثار علمی اندیشمندان و متفکرانی از کشورهای انگلستان ، اندونزی، مالزی، پاکستان، ترکیه، تاجیکستان، قزاقستان، بنگلادش، بوسنی، مجارستان، لبنان، نیجریه، ژاپن، آمریکا، آفریقای‌ جنوبی،‌ هند و آلمان می‌‌باشند.
در پایان از همه همراهی‌ها و همکاری‌ها، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنیم و امیدواریم که پایان این جشنواره که حاصل عزم و همکاری جمعی است به سهم خود آغازی برای گشایش‌ها و گشودن‌هایی جدید بر محور بهروزی و بهزیستی باشد.

باز باش ای باب رحمت تا ابد
بارگاه ماله کفواً احد
بازباش ای باب بر جویای باب
تا رسد از تو قُشور اندر لُباب
۲۰ آبان ۱۳۸۸ ۱۶:۵۲
تعداد بازدید : ۱,۱۲۳
کد خبر : ۶۷

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید