فلسفه، ریاضیات و حکمت خیام همگی پیام واحدی را منتقل می‌کند

فلسفه، ریاضیات و حکمت خیام همگی پیام واحدی را منتقل می‌کند
رئیس هیئت امنای بنیاد بوعلی‌سینا به مناسبت روز بزرگداشت خیام نیشابوری گفت: فلسفه، ریاضیات و حکمت خیام همگی پیام واحدی را منتقل می‌کند.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید عباس صالحی وزیر ارشاد و رئیس هیئت امنای بنیاد بوعلی‌سینا در پیامی ۲۸ اردیبهشت ماه روز ملی بزرگداشت خیام نیشابوری را گرامی داشت.

 

متن پیام وزیر ارشاد به شرح ذیل است.

در آسمان پر ستاره تاریخ تمدن و اندیشه ایران، حکیم خیام نیشابوری نامی آشنا برای عموم ایرانیان و هفت اقلیم جهان است. اگر نگوییم «خیام» جهانی ترین شناسنامه ما ایرانیان است، دست کم یکی از نمادهای هویت بخش و معرّف فرهنگ و اندیشه ایرانی در سراسر گیتی است.

 

او که در شهر دانشمند پرور نیشابور پا به عرصه وجود گذاشت، با استفاده از فضای مساعد و مستعد علمی و فرهنگی آن دیار، بالیدن گرفت و فرصت کم نظیری یافت تا به اعماق فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی راه پیدا کند و در عرصه دانش به جایگاهی رفیع دست یابد.

 

آزاداندیش آزاده‌ای که از یک سو قله‌های ریاضیات و نجوم را فتح کرد و از سوی دیگر در ادبیات و عرفان جایگاهی در خور یافت و معنایی دیگر به زندگانی بخشید، شاید در نگاه نخست، دوگانه‌ها و چندگانه‌های ابعاد شخصیتی و روحیات حکیم عمر خیام، ما را به ورطه تردید سوق دهد و در مسیر شناخت ابعاد وجودی این دانشمند کم نظیر دچار گمراهی کند، اما همین ابعاد چند گانه متنوع، به وحدتی می‌انجامد که نشانگر آرامش رازآلود در زندگانی خیام است.

 

از رسالات او در فلسفه، ریاضی، هندسه، حکمت، عرفان و موسیقی و از نوروزنامه تا رباعیات، همه و همه پیام واحدی را بازگو می‌کند. خیام در کنار وجوه علمی و دانش بالای خود در هندسه و ریاضیات که در ظاهر خشک و بی‌رنگ است، در حوزه عرفان، ادبیات و شعر از چنان شور و رنگی برخوردار است که رازهای این دنیای فانی و زودگذر را بر ما آشکار و آشنا می‌سازد.

 

خیام از «آمد» و «شد» این دنیا، «اکنون» را کشف کرده است و به ما می‌آموزد که «دم» را غنیمت شمریم و قدر فرصت‌های امروز زندگی را بیشتر بدانیم. کشف اکنون، روح شوریده‌ای از خیام ساخته و سفرهای متنوع  او از عالم فلسفه به عرفان و از هندسه و ریاضیات به نجوم و عدم توقف در یک منزل را ممکن و میسور ساخته است.

 

تردیدی نیست که پیمودن این مراحل و حالات مختلف تنها از یک جان رسته از تعلقات دنیا ساخته است. آثار خیام، ترجمانی روان و گویا از رها شدن از بندها و قیود دنیای فانی و آیینه‌ای تمام‌نما برای انسان‌های آزاده‌ای است که از بند تن رها شوند و گوهر جان را بیابند و همچون خیام در جهان جان و اندیشه جاودان شوند.

 

نکوداشت هر ساله این دانشمند بزرگ عالم اسلام، فرصت مغتنمی است که از دانش و نگرش خیام که نیاز دنیای امروز است و شرایط اخیر حاکم بر جهان و شیوه زیست پساکرونایی اهمیت آن را دو چندان ساخته، بهره جسته و قدر امروز را بیشتر بدانیم.

 

فرا رسیدن ۲۸ اردبیهشت، سال روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری را گرامی داشته و از درگاه خداوند منان رسیدن به روزهای روشن و فرداهایی بهتر را برای ایران و ایرانیان آرزومندم.

 

 

 

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۸:۴۳
خبرگزاری تسنیم؛ یکشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ - روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۴۱۰
کد خبر : ۷۹۹

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید