کامل‌ترین بانک کتاب سنگی در کتابخانه ملی

کامل‌ترین بانک کتاب سنگی در کتابخانه ملی
علی اوجبی مدیر کل کتاب‌های خطی و نادر کتابخانه ملی گفت: نسخه‌های ارزشمند از کتاب‌های سنگی در کتابخانه ملی موجود است و معتقدم کامل‌ترین بانک کتاب سنگی در این سازمان نگهداری می‌شود.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از خبرگزاری مهر، علی اوجبی با بیان این مطلب در توضیح تاریخچه چاپ سنگی گفت: در گذشته اگر کتابی می خواست تکثیر شود، کسانی بودند که به عنوان کاتب از روی کتاب‌ها رونویسی می‌کردند و بعد یک خطاط روی سنگ را خطاطی و حکاکی می‌کرد و به صورت برجسته تراشیده و جوهری و در نهایت روی کاغذ چاپ می‌شد.

 

وی ادامه داد: صنعت چاپ از دوران قاجار در ایران شروع شد که کتاب‌های سنگی قبل از این دوران را می‌توان به عنوان نخستین نمونه‌های چاپی عنوان کرد. چرا که نسخه‌های ارزشمند از کتاب‌های سنگی در کتابخانه ملی موجود است و کامل‌ترین بانک کتاب سنگی در این سازمان وجود دارد. 

 

مدیر کل کتاب های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به نسخه‌های خطی موجود در گنجینه کتابخانه ملی گفت: تنوع در نسخ خطی یکی از ویژگی‌های داشته‌های کتابخانه ملی است که توسط اداره کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان حفظ و نگهداری می‌شود. در واقع برخی از کتابخانه‌ها مانند کتابخانه مرعشی نجفی و یا آستان قدس رضوی به شکل تخصصی روی کتب دینی متمرکز هستند اما کتابخانه ملی ایران، کتابخانه مجلس و یا کتابخانه دانشگاه تهران، از تنوع بسیاری در زمینه نسخ خطی برخوردار هستند. 

 

وی اضافه کرد: در چهار سال گذشته برای دستیابی به نسخ خطی نادر فعالیت‌های بسیاری صورت گرفت و علاوه بر تهران، کارشناسان خود را نیز به شهرستان‌ها اعزام کردیم که در طول این مدت نسخه‌های بی نظیری خریداری شد. به عنوان مثال یک کتاب در حوزه داروشناسی از یک خانواده در تبریز خریداری شد.

 

 اوجبی درباره این کتاب داروشناسی توضیح داد: این کتاب پنج جلد است که متعلق به یک پزشک و داروشناس اندلسی به نام ابن سمجون است. یکی از کارشناسان معروف در ترکیه اعلام کرده بود که چهار جلد از این کتاب در نقاط مختلف دنیا شناسایی شده و موفق نشده جلد اول این کتاب را پیدا کند. اما خوشبختانه در اداره کل کتاب‌های خطی و نادر کتابخانه ملی ایران توانستیم جلد اول این کتاب را که برای قرن 6 قمری است با نام «ادویه مفرده» پیدا و خریداری کنیم.

 

مدیر کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پایان صحبت‌های خود درباره محتوای این کتاب گفت: کتاب «ادویه مفرده» دربرگیرنده دانش پزشکی قرون دور است و مانند یک دایره المعارف بوده و تا مدت‌ها به عنوان یک منبع مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

 

 

۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۵۴
خبرگزاری مهر؛ شنبه ۳۱ خردادماه ۱۳۹۹ - روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۴۹۳
کد خبر : ۸۱۵

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید