مجموعه مقالات تفسیری و انتقادی ابن‌سینا

 

 

http://www.buali.ir/buali_content/media/image/2021/07/2680_orig.jpg?t=637612582778720369

 

این کتاب با همکاری نشر ترجمان علوم انسانی در بهار ۱۴۰۰ به چاپ رسید و در نشست هیئت امنای بنیاد بوعلی‌سینا که در روز یکشنبه ۱۳ تیرماه ۱۴۰۰ در دفتر دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد و اسلامی و رئیس هیئت امنای بنیاد بوعلی‌سینا و با حضور اعضای محترم هیئت امنا برگزار شد، از این کتاب رونمایی شد.

 

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانید:

مجموعه‌ای که ترجمه فارسی آن تقدیم اهل فلسفه می‌شود، در اصل، مشتمل بر دوازده مقاله است که حوزه‌های مختلف تفکر ابن‌سینا را به بحث گذاشته و به تفسیر و نقد پرداخته و یا گزارشی ارائه کرده است. این مجموعه نه کاملاً تحقیقی است و نه صرفاً گزارش، بلکه تلفیقی از هر دوست. مقالاتی می یابیم که جنبه تحقیقی آن غلبه دارد و در واقع مطالعات سینوی را ارتقا داده است. در برخی مقالات هم گزارشی از حدود موضوع مورد تحقیق و مطالعات مربوط ارائه شده و هم حرفی جدید بیان شده است. همچنین در برخی مقالات جنبه گزارشی غلبه دارد.

 

قابل ذکر است که در ترجمه این مجموعه دو تغییر نسبت به متن انگلیسی اعمال شد. اول آنکه ترتیب مقالات در مواردی تغییر کرد، یعنی مقالات ششم و هفتم (از مجموعه انگلیسی را بر مقالات چهارم و پنجم مقدم کردیم. ثانیاً دو مقاله نیز بر این مجموعه افزودیم (مقالات ۶ و ۱۱ در ترجمه حاضر). بدین ترتیب، سیر این مجموعه چنین است: ابتدا حیات، زمانه و برنامه فلسفه ابن‌سینا بحث شده است و سپس وارد بحث قیاس می‌شویم که بحثی مربوط به صورت استدلال است. لذا، پس از آن، به جای مقالات مربوط به فلسفه طبیعی و طب (مطابق مجموعه انگلیسی)، مقالات مربوط به معرفت‌شناسی را قرار دادیم و آن را با مقاله آدامسون در خصوص تفکر غیراستدلالی تکمیل کردیم. آنگاه مباحث مربوط به فلسفه طبیعی قرار دارد و بعد از آن بحث از الهیات و مابعدالطبیعه آمده است. در این قسمت مقاله ویزنووسکی درخصوص تاریخ تمایز وجود و ماهیت را افزودیم. در قسمت آخر، در طی سه مقاله، مواجهه با ابن‌سینا در سه حوزه اسلامی، مسیحی و یهودی بحث شده است.

 

همچنین در فهرست این کتاب می‌خوانیم:

 

 

http://www.buali.ir/buali_content/media/image/2021/07/2713_orig.jpg?t=637621994712689567

 

 

 

 

 

 

 


http://www.buali.ir/buali_content/media/image/2021/07/2681_orig.jpg?t=637612579133781503

 

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به انتشارات مولی به آدرس تهران، خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ابوریحان، شماره ۱۱۵۸ (۰۲۱۶۶۴۰۹۲۴۳) مراجعه کنند.

 

 

 

 

اخبار مرتبط:

رونمایی از کتاب مجموعه مقالات تفسیری و انتقادی ابن‌سینا

 

 

 


همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید