تصویر آرامگاه بوعلی بر روی اسکناس ده هزار ریالی

تصویر آرامگاه بوعلی بر روی اسکناس ده هزار ریالی
رییس سازمان اسکناس و مسکوک اظهار داشت: پشت اسکناس ۵ هزار تومانی تصویر آرامگاه حافظ شیرازی، پشت اسکناس ۲ هزار تومانی تصویر مقبرةالشعرای تبریز و پشت اسکناس هزار تومانی تصویر آرامگاه شیخ‌الرییس، بوعلی‌سینا را درج کرده‌ایم.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از خبرگزاری ایلنا، امیر شکری در حاشیه رونمایی از سه اسکناس جدید اظهار کرد: در راستای بازآرایی اسکناس‌های کشور، سه قطعه دیگر از اسکناس‌های کشور را که اسکناس‌های 1000 تومانی، 2 هزار تومانی و 5 هزارتومانی را با فرمت جدید امروز رونمایی می‌کنیم. با این رونمایی مجموع اسکناس‌ها و ایران‌چک‌های کشور در فرمت جدید قرار می‌گیرند و واجد منافع آن خواهند بود. این اسکناس‌ها بعد از رونمایی فرآیند تولید انبوه را طی خواهند کرد و مطابق قانون در ماه‌های آينده فرآیند انتشار و و عرضه انجام خواهد شد.

 

وی افزود:‌ از نظر ارتباط با سایر قطعات اسکناس و ایران چک، یک تفاوت مهم که در این اسکناس‌ها و ایران‌چک ایجاد شده این است که کلیه این قطعات در اندازه‌های واحد عرضه می‌شود و تعدد و تکثری در اندازه‌ها نخواهد بود. همچنین فرمت‌ها، قالب‌ها و ساختارهایی که به کار رفته واحد خواهد بود. ضرایب امنیتی و المان‌های به کار رفته در هر کدام متفاوت خواهد بود و الگوی آن هم از سند اسکناس می‌آید که دو سال و نیم پیش به تصویب رسید و بعد از این کلیه اسکناس‌ها و ایران‌چک‌های کشور بر اساس این سند به صورت منظم و منسجم توزیع خواهد شد.

 

رییس سازمان اسکناس و مسکوک با تاکید بر اینکه هزینه جدیدی به کشور اضافه نشده گفت: عمر مفید اسکناس‌ها در کشور ما حدود 5 سال است. یعنی به هرحال این اسکناس‌ها طی بازه‌ای از دور خارج می‌شوند. بنابراین تهیه و توزیع این اسکناس‌ها فرآیند متدوال بانک مرکزی است که می‌تواند در قالب فرمت‌های جدید با قبلی باشد، لذا هزینه جدیدی به کشور اضافه نشده بلکه این کار همواره انجام شده است.

 

وی در مورد دلایل این تغییرات خاطرنشان کرد: یکی از دلایل این کار، هم‌راستایی با پروژه حذف چهار صفر بوده که اگر به تصویب مجلس برسد، بخش زیادی از مسیری را که باید می‌پیمودیم را پیمودیم. هم انطباق ذهنی ایجاد شده و هم اسکناس‌ها مطابق با شرایط حذف چهار صفر طراحی شده‌اند. آمادگی این را خواهیم داشت که با واحدهای پولی جدید اسکناس‌ها و ایران‌چک‌ها را عرضه کنیم.

 

شکری در ادامه اضافه کرد: سعی کردیم در مجموع طراحی‌های اسکناس، ایران‌چک و مسکوک از المان‌های مذهب، فرهنگ و تاریخ استفاده کنیم. در اسکناس‌هایی که امروز رونمایی می‌شوند، پشت اسکنانس 5 هزار تومانی تصویر آرامگاه حافظ شیرازی، پشت اسکناس 2 هزار تومانی تصویر مقبره‌الشعرای تبریز و پشت اسکناس هزار تومانی تصویر آرامگاه شیخ‌الرییس، بوعلی سینا را درج کرده‌ایم. بنابرین در کنار تغییراتی که در حوزه شکلی و محتوایی در این اسکناس‌ها ایجاد شده، یک هدف‌گذاری خاص در زمینه حذف چهار صفر هم در نظر گرفته شده است.

 

 

https://static2.ilna.news/thumbnail/cUy3iTyWQumO/zD2ly951Lbe1X4vBXmeYxnwvBKd2o-upCBoRpuXWWQ3xVYIwBtE8SJc5CgG8w1SR1HhaeHPcWe7Z4QQxwQ5aCQuC6bW65Yo2vzNA1A_oYcME-xuDHnCGIL88GkvFaMums2lp5Xzk-eFJ1m7T9RkO5sg26i_ZA-T2XuOejRjZDSys4NdjIqNZJEQ6csj1vAj0snpNdGmW-mQ,/%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B3.jpg

 

 

 

۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۴۳
خبرگزاری ایلنا؛ دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ - روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۲,۲۷۱
کد خبر : ۱,۱۱۶

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید