انتشار جلد اول کتاب «التحفه السعدیه» قطب‌الدین شیرازی با تصحیح نجفقلی حبیبی

انتشار جلد اول کتاب «التحفه السعدیه» قطب‌الدین شیرازی با تصحیح نجفقلی حبیبی

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ انتشارات دانشگاه تهران با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، جلد اول کتاب «التحفه السعدیه» قطب‌الدین محمود بن مسعود الشیرازی را با تصحیح، تحقیق و مقدمه نجفقلی حبیبی عضو هیأت‌علمی دانشکده الهیات دانشگاه تهران منتشر کرد.

 

در بخشی از مقدمه مصحح این اثر آمده است: این کتاب، مجلد نخست از کتاب چهار جلدی «التحفه السعدیه» است که شرحی است بر بخش اعظم کتاب اول «قانون» ابن‌سینا در طب. نویسنده کتاب علامه قطب الدین شیرازی، ابو الثناء محمود بن مسعود بن مصلح فارسی کازرونی شیرازی است… نکته مهمی در «التحفه السعدیه» در باب نسخه خطى «القانون» ذکر شده است که تاکنون در جایی ندیده‌ام: قطب الدین شیرازی، از مشاهده نسخه‌ای از «القانون» که در حواشی آن اصلاحاتی با خط خود «ابن‌سینا» در مراغه وجود داشته است، یاد کرده است: دو نکته عجیب در این سخن قطب الدین قابل تأمل است یکی خط ابن‌سینا و دیگری حواشی او بر نسخه‌ای از «قانون». اما در باب قطب الدین شیرازی با ۷۶ سال عمر بسیار مفید، اجمالا باید گفت او یکی از شخصیت‌های علمی برجسته دوره تمدن اسلامی است که در دوره ایلخانان مغول می‌زیسته است. وی از شاگردان برجسته خواجه نصیر الدین طوسی است و در حوزه‌های مختلف علمی از جامعیت کم نظیری برخوردار بوده است. از جمله در علوم ریاضی، هندسه، فلک شناسی، فقه، اصول فقه، تفسیر، حدیث، ادب، فلسفه، عرفان، طب و تصوف که در اغلب این علوم آثار ارزشمند و برجسته‌ای از او به یادگار مانده است.

 

نسخه‌های فراوان از آثار قطب الدین موجود در کتابخانه‌های مهم و تاریخی جهان، از موقعیت ممتاز علمی او حکایت دارد و شاهدی است بر آن که آراء و اندیشه‌های او عموما از مقبولیتی تحسین برانگیز بهره‌مند بوده است…. درباره کتاب «التحفه السعدیۀ» به‌عنوان شرح کتاب اول «قانون»، که اینک جلد اول آن تقدیم اهل فضل  می‌گردد، سخن خود قطب الدین شیرازی در مقدمه نسبتا جامع در معرفی علمی این شرح ما را از هر توضیحی بی‌نیاز کرده است و از اهل مطالعه آن در خواست می‌شود قبل از پرداختن به اصل کتاب مقدمه آن را به دقت مطالعه کنند.

 

جلد اول کتاب «التحفه السعدیه» قطب الدین محمود بن مسعود الشیرازی در ۹۲۵ صفحه با شمارگان ۱۰۰ نسخه، به قیمت ۳۵۰۰۰۰ تومان روانه بازار نشر شده است.

 

 

۳ خرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۱۳
روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی |
تعداد بازدید : ۲۲۴
کد خبر : ۱,۲۵۵

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید