ضرورت ارائه آثار و اندیشه بوعلی سینا با زبان ساده و روان به نسل جوان

بوعلی‌سینا، مفاخر، فلسفه اسلامی، حکمت، مشاهیر ایران
اولین نشست ستاد بزرگداشت حکیم بوعلی سینا با حضور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ، مدیر موسسه فرهنگی اکو، جمعی از استادان حکمت و فلسفه اسلامی و مدیران فرهنگی و هنری کشور یکشنبه 25 تیرماه 1402 در تالار آیینه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از انجمن آثارو مفاخر فرهنگی: محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این جلسه گفت: مفاخر و مشاهیر ایران معمولا نزد خواص علم و فرهنگ شناخته شده اند لیکن آنچه که در این باره اهمیت دارد آن است که طبقات دیگر جامعه از جمله نسل جوان کشور با معارف و رهاورد فکری و اندیشه های این بزرگان نیز آشنا شوند و با این اندیشه ها ارتباط برقرار نمایند.

 

او در ادامه افزود: بسیاری از آثار و مواریث مفاخر ایران هنوز به زبان ساده و روان ترجمه یا نگارش نیافته اند یا از طریق ابزار جدید هنری به جوانان ارائه نشده اند. از اینرو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با تأکید دولت مردمی ضمن توسعه مراسم های نکوداشت مفاخر در پی آن است که میراث عظیم این بزرگان را با زبان همه فهم و با بهره گیری از ابزارهای هنری به عموم مردم، خاصه نسل جدید ارائه نماید.

 

شالویی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تأسیس جاده حکمت از سهرورد تا آرامگاه ابن سینا در استان همدان به عنوان منطقه ویژه فرهنگی، مرمت ابنیه و آرامگاه های مفاخر و مشاهیر ایران و نصب تندیس های مفاخر در محل تولد یا درگذشت آنان از دیگر اقداماتی است که امسال در دستور کار انجمن آثار و مفاخر فرهنگی قرار دارد.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به فعالیت ستاد بزرگداشت حکیم بوعلی سینا در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اظهار داشت: تلاش مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن مفاخر و سایر نهادهای همکار با ستاد بزرگداشت بوعلی سینا بر آن است که پاسداشت این متفکر بزرگ ایرانی محدود به سطح ملی نباشد و اندیشه وآثار این حکیم جامع الاطراف به جهانیان بیشتر و بهتر شناسانده شود.

 

شالویی تأکید کرد: امسال باهمکاری جمع زیادی از نهادها، موسسات و ارگان های فرهنگی و هنری کشور رویدادهای باشکوهی در تجلیل از ابن سینا در استان ها، پایتخت و در نمایندگی های فرهنگی ایران در خارج از کشور ساماندهی خواهد شد.

 

آیت الله غیاث الدین طه محمدی رییس بنیاد بوعلی سینا نیز در این نشست طی سخنانی گفت: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی وظیفه سنگین گرامیداشت و ترویج آثار و اندیشه بزرگانی چون ابن سینا را در ایران به عهده دارد که این اقدام از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

او تأکید کرد: همانطور که حفاظت و حراست از میراث عظیم فرهنگی و دینی ایران کاری مهم و دشوار است، انتقال این میراث به نسل جوان کشور نیز مهم و ضروری است و امیدواریم انجمن مفاخر این وظیفه خطیر را در اولیت فعالیت های خود قرار دهد.

 

در ادامه این جلسه مهدی ویژه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های سال گذشته این اداره کل در پاسداشت مقام ابن سینا در استان همدان گفت: امسال در راستای تکریم از مقام حکیم بوعلی سینا در استان همدان برنامه های متنوعی اجرا خواهد شد که از جمله آن ها می توان به ثبت جهانی هگمتانه همزمان با روز بزرگداشت ابن سینا، برگزای اجلاسیه ملی طب سینوی، اجرای سمفونی ابن سینا اثر استاد شاهین فرهت و تجلیل از ابن سینا پژوهان داخلی و خارجی اشاره کرد.

 

در ادامه این مراسم مدیر موسسه فرهنگی اکو، مدیرکل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، نجفقلی حبیبی استاد حکمت اسلامی و مصحح آثار ابن سینا، انشاءالله رحمتی استاد فلسفه و عضو شورای مشاوران علمی انجمن، منوچهر صدوقی سها استاد و پژوهشگر حکمت و عرفان اسلامی، کیانوش کیانی عضو شورای مشاوران علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، رییس دانشگاه بوعلی سینای همدان و نمایندگان فرهنگستان علوم پزشکی،وزارت امورخارجه، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری همدان و کمیسیون ملی یونسکو ایران پیشنهادات کاربردی و راه کارهای ارتقای کیفی روز و هفته بزرگداشت حکیم بوعلی سینا در ایران و خارج از کشور را مطرح کردند.

 

گفتنی است مراسم بزرگداشت حکیم بوعلی سینا از سوی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان، بنیاد بوعلی سینا، دانشگاه و شهرداری همدان با همکاری جمعی از نهادهای فرهنگی و هنری کشور پاییز امسال در سطح ملی و بین المللی همراه با رویدادهای متنوع فرهنگی و هنری برگزار خواهد شد.

 

 

۲۷ تیر ۱۴۰۲ ۱۴:۴۷
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از انجمن آثارو مفاخر فرهنگی |
تعداد بازدید : ۴۰۷
کد خبر : ۱,۳۱۰

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید