رئیس جمهور: باید طب ایرانی را احیا کنیم

رئیس جمهور: باید طب ایرانی را احیا کنیم
رئیس جمهور بر حفظ و احیای طب سنتی ایرانی تاکید و از آمادگی دولت جهت مساعدت رساندن در این زمینه خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از ایسنا، محمود احمدی‌نژاد در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآوردهای طبیعی و طب سنتی ایران گفت: بهترین زندگی در سایه‌ی سلامت است و بدن ما که از طبیعت ساخته شده است، همواره در معرض آسیب است، اما در همین طبیعت چاره‌ی همه‌ی مریضی‌ها وجود دارد. وی افزود: امروز ما با دو روش برای برخورد با بیماری‌ها روبرو هستیم. یک روش همین روشی است که متداول است و پیشرفت‌های خوبی هم کرده است و دانشمندان ما هم در این حوزه بسیار درخشیدند، اما به موازات آن بیماری‌ها هم نسبت به سابق پیچیده‌تر شده‌اند.

 

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ‌هم اکنون درمقام نقد این روش نیستم و معتقدم که این روش باید به کار خود ادامه دهد و کیفیت خود را هم بالا ببرد، اما باید بدانیم که روش درمان بیماری و کسب سلامت تنها این روش نیست، کما این‌که به این روش ایراداهای فراوانی را وارد می‌کنند. به باور من خداوند راه‌های دیگری هم برای درمان بیماری در مقابل ما قرار داده است.طبیعت ظرفیت‌های فراوانی برای درمان بیماری‌ها دارد و ما باید این ظرفیت‌ها را بشناسیم. طب سنتی ایران بر همین اساس شکل گرفته است. احمدی نژاد خاطر نشان کرد: ‌البته طی 200 سال اخیر آسیب‌های فراوانی به ما وارد شده است. و ما سرمایه‌های زیادی را از دست دادیم. از جمله طب سنتی خود را و این بزرگترین سرمایه‌ی ما به حاشیه رانده شد و یا بهتر بگوییم آن را به حاشیه راندند، ما باید به داشته‌های خود در طب سنتی برگردیم و این سرمایه‌ی عظیم را احیاء کنیم، سرمایه‌ای که بعد از اسلام توسط ائمه شاهد جهش و رشد بیشتر بود. احمدی‌نژاد ادامه داد: در روش پزشکی جدید برای تشخیص بیماری هزینه‌های فراوانی می‌شود و بدون آزمایش و اسکن تشخیص‌ها ناممکن است و یا حتی دقیق نیست. در طب سنتی ما روش‌های دقیقتری وجود دارد که با یک سلسله سوالات و روش‌های ساده می‌توان بیماری را تشخیص داد و علت این مساله در آن است که در طب سنتی با علت‌های بیماری مقابله می‌شود، در حالی که در طب جدید این عوارض بیماری است که با آن مقابله می‌شود.

 

رئیس جمهور تاکید کرد: ما دستگاه‌ها و روش‌های جدید پزشکی را نفی نمی‌کنیم و معتقدیم که آنها می‌توانند روش‌های قبلی را تکمیل کنند، اما طب ایرانی روش‌های درمانی خاص خود را دارد و ما باید آن را احیاء کنیم؛ چراکه با محیط بیرون و بدن انسان سازگرتر است.

 

رئیس جمهور با اشاره به این که در این نمایشگاه 800 داروی گیاهی مشخص شده است گفت: در فرهنگ ایرانی طبابت امر مقدسی است و صنعت و تجارت نیز هر چند که می‌توان با استفاده از آن تجارت کرد، کارهایی که در زمینه تولید و تهیه داروهای گیاهی شده است، کافی نیست هر چند که کارهای خوبی شده است، اما ما باید به جایی برسیم که مردم برای بهداشت و درمان و سلامت خود دو گزینه داشته باشند و هر کدام خواستند استفاده کنند، این حق مردم است. همچنان که در برخی کشورها دو سیستم وجود دارد ان دو سیستم می‌تواند مکمل هم باشند. البته طب سنتی نیز باید دارای نظامنامه و نظام پزشکی خود باشد و امیدوارم امسال بتوانیم این کارها را انجام دهیم.

 

رئیس جمهور با ابراز نگرانی نسبت به از دست رفتن میراث معنوی طب سنتی و بزرگان این عرصه گفت: وقتی یک میراث مادی دچار آسیب می‌شود و مثلا می‌شکند، خیلی ناراحت می‌شویم. گویی که استخوان خودمان شکسته است، باید همین نگرانی را نسبت به میراث معنوی خود داشته باشیم. و از آن پاسداری کنیم. من در تهران جایی را می‌شناختم که تعدادی طبیب سنتی در آن مشغول درمان مردم بودند که متاسفانه آن منطقه برای ساخت یک پاساژ به عنوان ایستگاه مترو تخریب شد. اگر نسل چنین طبیبانی از بین برود، دیگر نمی‌توانیم این طب را احیاء کنیم. به همین دلیل بر حفظ این نسل و احیای این نوع طب تاکید دارم. رئیس جمهور کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که سالانه بیش از 3 میلیارد دلار صرف واردات دارو و تجهیزات می‌شود، تصریح کرد: اگر بتوانیم معادل همین مقدار گیاهان دا رویی صادر کنیم، موفقیت خوبی کسب کردیم. با استفاده از همین رشته می‌توان بیش از 200 هزار شغل ایجاد کرد.دولت حاضر است در این زمینه کمک کند.

 

وی در ادامه با انتقاد از بروکراسی‌های های موجود که می‌تواند روند کارها را با اخلال مواجه سازد، اظهارداشت: می‌توان این بروکراسی را دور زد، ما باید به طب خود برگردیم و با استفاده از آن سلامت و بهداشت مردم را بالا ببریم، در نگاه ایرانیان طب حرفه‌ای مقدس بوده است و نگاه به آن انسانی بوده است. و ما باید این طب را تقویت کنیم. تمدن ایران که صدها سال تنها تمدن دنیا بوده است، و بعد از صدها سال دیگران آمدند، باید در همه‌ی زمینه‌ها اول باشد. من معتقدم که طب ایرانی می‌تواند بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج را درمان کند و این طب نه تنها در ایران، بلکه در جهان در سال‌های آینده جایگاه خود را پیدا خواهد کرد

 

 

 

۲۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۵۷
خبرگزاری ایسنا؛ 21 خردادماه 1391- روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۱,۵۹۰
کد خبر : ۱۶۷

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید