دکتر محمدجواد صاحبی درگذشت

دکتر محمدجواد صاحبی درگذشت
دکتر "محمد جواد صاحبی" رییس انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه قم و عضو شورای دین پژوهان کشور درگذشت.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ دکتر "محمدجواد صاحبی" استاد برجسته و ممتاز حوزه و دانشگاه، شامگاه سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ دار فانی را وداع گفت. مرحوم صاحبی عضو شورای دین پژوهان کشور و رئیس انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه قم بود.

محمدجواد صاحبی در سال
۱۳۳۳ در محله مغان شهرستان شاهرود به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی را در مغان و تحصیلات متوسطه را تا مقطع دیپلم ادبی در شهرستان شاهرود گذراند، همزمان بخشی از مقدمات علوم دینی را به طور متناوب در همانجا از محضر فضلای بزرگواری همچون جناب حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد حسین صائب چهکندی و دیگران فرا گرفت، با حوزه‌های مشهد و قم نیز در رفت و آمد بود و از سال ۱۳۵۷ در قم مستقر شد و علوم متداول حوزه را فرا گرفت.

وی ادبیات عرب را از محضر حجج اسلام شیخ «محمدحسین بهجتی شفق»، «بیانی افغانی»، «سید مهدی طالقانی»، «سید عباس موسوی» و دیگران آموخت. همچنین کلام و عقاید را نزد حجت الاسلام و المسلمین «سید اسدالله مسعودی»، شرح لمعه را در محضر آیت الله شیخ «علی پناه اشتهاردی(ره)» و مکاسب را نزد آیت الله «بنی فضل» تلمذ نمود.صاحبی اصول فقه را از حجج اسلام «موسوی گرگانی» و «صالحی افغانی» و خارج اصول و بخشی از ابحاث فلسفی، عرفانی وعلوم حدیث را از آیت الله «علی عابدی شاهرودی» استفاده کرد.

وی از درس خارج فقه آیت الله العظمی «سید عبد الکریم موسوی اردبیلی(ره)» و خارج فقه واصول آیت الله العظمی شیخ «محمدابراهیم جناتی» استفاده کرد. افزون بر اینها بطور متناوب از دروس و ابحاث علمی بسیاری از علما و معاریف عصر از جمله مقام معظم رهبری و آیات و اساتید: حسن حسن زاده آملی، غلامحسین ابراهیمی دینانی، سید جلال الدین آشتیانی ، سید عزالدین زنجانی، یوسف صانعی، محمد‌هادی معرفت و... بهره‌مند شد.

صاحبی همچنین درکنگره‌های علمی و دینی متعددی به عنوان عضو و دبیر فعالیت داشت، افزون به اینها به عنوان راهنما و مشاور در تدوین رساله‌های آموزشی و پژوهشی مشارکت کرد.

دبیری شورای دین‌پژوهان کشور، تأسیس نشریه کیهان اندیشه، تدریس در دانشگاه تربیت معلم تهران و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، بخشی از سوابق و فعالیت‌های فرهنگی و علمی محمدجواد صاحبی بود.

از میان کتاب‌های منتشر شده صاحبی نیز می‌توان به «گفت‌وگوی دین و فلسفه»، «مبانی نهضت احیای فکر دینی»، «سرچشمه‌های نواندیشی دینی»، «نقد و تصحیح طبایع الاستبداد یا سرشت‌های خودکامگی»، «مناسبات دین و فرهنگ در جامعه ایران»، «تاکتیک‌های انقلابی سید جمال الدین اسدآبادی» و «حکایت‌ها و هدایت‌ها در آثار شهید مطهری» اشاره کرد.

پیام تسلیت سیدعباس صالحی وزیر ارشاد و رئیس هیئت امنای بنیاد بوعلی‌سینا
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی ضمن تسلیت درگذشت محمدجواد صاحبی، گفت: آزاداندیشی در عین دین باوری و دین مداری از مهم‌ترین مؤلفه‌های شخصیتی مرحوم صاحبی بود.

در این پیام آمده است: خبر درگذشت فرهیخته وارسته مرحوم محمدجواد صاحبی موجب تالم و تاسف گردید.

وی افزود: تلاش‌های ستودنی وی در حوزه‌های اندیشه، فرهنگ دینی و رسانه در دهه‌های متوالی کارنامه درخشانی از زندگانی پر برکت او بر جای نهاده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیام ضمن عرض تسلیت فقدان ایشان به جامعه علمی و دینی کشور و خانواده آن مرحوم از خداوند متعال برای او علو درجات و همنشینی با اولیای دین در جوار رحمت الهی و صبر و شکیبایی بازماندگان را خواستار شد.

بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا، درگذشت این دانشمند فاضل و اهل قلم را به خانواده ارجمند آن مرحوم و اهالی دانش و فرهنگ تسلیت می‌گوید و از خداوند سبحان برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی طلب می‌کند.

 

 

 

۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۰۹
روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از خبرگزاری ابنا |
تعداد بازدید : ۱,۶۲۱
کد خبر : ۷۰۹

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید