وزیر بهداشت پیشنهاد داد: آثار علمی بوعلی سینا از سراسر جهان گردآوری شود

وزیر بهداشت پیشنهاد داد: آثار علمی بوعلی سینا از سراسر جهان گردآوری شود
وزیر بهداشت در سفر به شیراز و بازدید از موزه و مرکز اسناد و مطالعات علمی و فرهنگی دکتر نورانی وصال پیشنهاد داد همه آثار علمی این نابغه پزشکی از سراسر جهان گردآوری شود.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد و بوعلی‌سینا بخه نقل از ایرنا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سفر خود به شیراز روز سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۸ از موزه و مرکز اسناد و مطالعات علمی و فرهنگی دکتر نورانی وصال، دیدن کرد و پیشنهاد داد همه آثار علمی ابن‌سینا نابغه پزشکی از سراسر جهان گردآوری شود.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه به گستردگی آثار ابن سینا اشاره کرد و پیشنهاد داد در فراخوانی بین المللی، آثار علمی او از سراسر دنیا گردآوری شود.

 

دکتر نمکی همچنین راه اندازی یک تیم عملیاتی برای جمع آوری مبانی علمی طب ایرانی و سنتی را یکی دیگر از اولویت های این حوزه خواند و گفت: با تفکیک مبانی خرافی، می توان از مبانی علمی طب، در دنیا امروز، بهره برداری کرد و این اقدامات، موجب تقویت مبانی طب ایرانی می شود.

 

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود، تربیت حکیم به جای طبیب را از اولویت های نظام سلامت خواند و ادامه داد: از برنامه ریزی‌های انجام شده در این زمینه، تبدیل هر خانه به یک پایگاه سلامت و واگذاری مسایل سلامت خانواده ها به دانشجویان پزشکی برای آشنایی بیشتر آنان با مسایل حوزه سلامت است.

 

وزیر بهداشت موزه و مرکز اسناد و مطالعات علمی و فرهنگی دکتر نورانی وصال را مجموعه ای ارزشمند و قابل ارتقا و بهره وری برای دانشجویان، مردم و تاریخ دوستان کشور خواند و نسبت به جمع آوری آثار و کتب نفیس و مرجعیت این مرکز، ابراز امیدواری کرد.

 

دکتر علی بهادر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این بازدید، اولویت فعالیت در حوزه طب سنتی را فعالیت های پژوهشی خواند و گفت: پس از تقویت این امر می توان به سمت راه اندازی کلینیک ها و فعالیت های درمانی حرکت کرد.

 

وی افزود: مراکزی مانند موزه دکتر نورانی وصال باید در دسترس عموم قرار گیرد و همه اقشار، به ویژه دانش آموزان و دانشجویان با تاریخ پزشکی آشنا شوند.

 

وزیر بهداشت برای حضور در جشن ده هزارمین پیوند در شیراز عصر امروز در بیمارستان بوعلی سینا شیراز حضور می یابد.

 

بوعلی سینا به دلیل مهارت بسیار در علم پزشکی،از شهرت فراوانی نزد مردم برخوردار است ، هر چند برخی از کشورهای دیگر در سال‌های اخیر به دنبال مصادره این نابغه علوم پزشکی به نام خود بوده‌اند ، پیشنهاد وزیر بهداشت در شیراز مبنی بر گردآوری آثار بو علی سینا می تواند تداومی بر حفظ دستاوردهای علمی و فرهنگی این دانشمند ایرانی باشد.

 

بوعلی سینا حتی  توانست در زمینه فقه، ادبیات و شعر، موسیقی و نجوم بر دانش خود بیافزاید. بعد از سال‌ها توانست یافته‌های خود را که بیش از ۴۵۰ اثر بود  ثبت کند که شفا، نجات، الاشارات و التنبیهات وحی بن یقظان در فلسفه و زاویه ،اقلیدس، الارتماطیقی، علم هیات،المجسطی و جامع البدایع در ریاضی،قانون، الادویه القلبیه،دفع المضارالکلیه عن الابدان الانسانیه، قولنج، تشریح الاعضاء افصد و الاغذیه والادویه در طب از جمله آثار او است.

 

 بوعلی سینا به راستی از نوابغ است همچنین باید گفت بنا به روایتی حدود ۱۲۰ کتاب را تالیف کرده که اغلب به زبان عربی است که قاون در طب، شفا در فلسفه و حکمت و اشارات، شهرت جهانی دارند و معروف ترین اثر وی به زبان پارسی هم دانش نامه علایی است.

 

 

 

۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۰۰
خبرگزاری ایرنا؛ سه‌شنبه ۲۹ مردادماه ۱۳۹۸؛ روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۱,۳۴۸
کد خبر : ۷۲۸

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید