عبدالله انوار: شاهکار بوعلی سینا در علم منطق است

عبدالله انوار: شاهکار بوعلی سینا در علم منطق است

 

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی سینا به نقل از خبرگزاری ایکنا؛ نشست نقد و بررسی کتاب «ابن سینا» نوشته محمد دهقانی، چهارشبه ۳ مهرماه با حضور نویسنده و اساتیدی چون عبدالله انوار و سیدصادق سجادی و همچنین غلامرضا ظریفیان رئیس اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و غلامرضا امیرخانی مشاور رئیس کارگروه اسلام‌شناسی و ایرانشناسی اندیشگاه برگزار شد.

 

در این نشست سیدصادق سجادی با بیان اینکه در مورد ابن سینا آثار متعددی وجود دارد گفت: تحلیل‌های جالب و خواندنی‌ کتاب محمد دهقانی از خصوصیات منحصر به فرد این کتاب است.

 

وی بلاغت را یکی از شاخص‌های اصلی در تالیف کتاب «ابن سینا» بر شمرد و گفت: پرداختن به موضوع تکبر و خشونت‌آمیزی ابن سینا به خصوص به اهل علم نکته دیگری است که این نویسنده به آن توجه کرده است.

 

در ادامه عبدالله انوار افزود: در هیچ کتابی زندگینامه بوعلی را به این مفصلی ندیده‌ام. درباره بوعلی صحبت کردن کار سختی است. او یکی از نوابغ بشری است.

 

این پژوهشگر اضافه کرد: همیشه می‌گویند حروف با دکارت وارد ریاضی شد در حالی که این طور نیست و از بوعلی شروع شده است. امروزه بیشتر درباره الهیات بوعلی صحبت می‌کنند ولی شاهکار او در منطق است.

 

انوار علت مسافرت‌های بوعلی را شیعه بودن او دانست و با اظهار تاسف از وضعیت دانشگاه‌ها گفت: باید در حوزه بوعلی در دانشگاه‌های ما کار پژوهشی صورت گیرد درحالی که متاسفانه امروز دانشگاه دیگر هیچ‌گونه کار علمی نمی‌کند و به کارخانه مدرک‌سازی تبدیل شده است.

 

در پایان این نشست نیز دهقانی مولف این کتاب اظهار داشت: درباره ابن سینا آثار زیادی نوشته شده اما اگر چیزی باعث شد که من کتابی کوتاه پیرامون او بنویسم علتش نقد منابع بود. یعنی خواستم آنچه که همه بر سرش توافق داشتند را با توجه به آثار ابن سینا و قوه عقل و منطق خودم دوباره بررسی و نتیجه‌گیری جدیدی کنم.

 

وی به اثر دیمتری گوتاس (Dimitri Gutas) درباره ابن سینا اشاره و خاطرنشان کرد: دیمتری گوتاس، مرد امریکایی یونانی‌الاصل درباره ابن سینا بسیار زحمت کشیده و ما آثار او را حتی ترجمه نکرده ایم. امیدوارم مترجمان با همت و کوشا کتاب این نویسنده که در مقایسه ارسطو و ابن سینا است را ترجمه کنند.

 

 

 

۱۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۸
خبرگزاری ایرنا؛ چهارشنبه ۱۰ مهرماه ۱۳۹۸ - روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۷۷۴
کد خبر : ۷۴۴

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید