بوعلی و بار؟!؛ نامگذاری‌هایی که خودزنی فرهنگی است

بوعلی و بار؟!؛ نامگذاری‌هایی که خودزنی فرهنگی است
رئیس روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا: پاسداشت مفاخر ایران و اسلام و احترام به شأن و منزلت آنان فقط بر عهده دستگاه‌های دولتی نیست.

 

 

 

 

پاسداشت مفاخر ایران و اسلام و احترام به شأن و منزلت آنان تنها بر عهده دستگاه‌های دولتی نیست.

 

رئیس روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا با ذکر این مطلب افزود: دانشمندان و مفاخر علمی و فرهنگی ایران‌زمین مایه‌های مباهات و استوانه‌های ایستادگی و هویت‌ساز کشورند و روا نیست در زمینه بهره‌برداری از میراث آنان، جایگاه و مرتبت تمدنی آنها نادیده گرفته شده و در تبلیغات محیطی و نامگذاری از شهرت آنان سوءاستفاده شود.

 

توکل دارائی در این‌باره افزود: بارها شاهد اعتراض به‌حق و از سر تکلیف و وظیفه اهالی علم و فرهنگ و حتی مردم کوچه و بازار نسبت به هتک حرمت بزرگان تمدن اسلامی و ایرانی از جمله بوعلی‌سینا و باباطاهر در نامگذاری نامناسب اماکن و شرکت‌ها و تبلیغات تلویزیونی بوده‌ایم و بنا به وظیفه فرهنگی بنیاد بوعلی‌سینا، مکاتبات رسمی با صداوسیما و فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته‌ایم. اما در مرحله عملی آن‌چه مشاهده می‌شود تفوق پول‌سالاری در تبلیغات بازرگانی صداوسیما و ناتوانی در حوزه نظارت بر نامگذاری‌ها است.

 

رئیس روابط‌عمومی بنیاد بوعلی‌سینا با اشاره به نامگذاری دو شرکت باربری که از نام دو شخصیت عالیقدر فرهنگی کشور در همدان سو‌ءاستفاده کرده‌اند؛ گفت: انتظار می‌رود برای همیشه و بدون حاشیه‌سازی، نام‌های بوعلی‌بار و باباطاهر بار چه در نامگذاری رسمی شرکت‌‌ها و چه در تبلیغات روزنامه و بدنه خوردروهای باربری حذف و با این خودزنی فرهنگی برخورد شایسته و عملی انجام گیرد.

 

در مورد تبلیغات تلویزیونی نیز که مشخصاً در مورد یک برند شامپو که از نام و اندیشه بوعلی‌سینا در تبلیغات نامناسب بهره می‌برد؛ چندبار با مسئولان صداوسیما مکاتبه شده است و برای این‌که تبدیل به مطالبه عمومی استانی شود لازم است برای توقف چنین توهین‌هایی مسئولان استان و نمایندگان مجلس در دفاع از هویت و حرمت دانشمندان نامدارمان اقدام کنند.

 

دارائی با اشاره به نامه‌نگاری این بنیاد با شورای فرهنگ عمومی استان و پیگیری و مکاتبه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در تذکر به شرکت‌های حمل و نقل بوعلی‌بار و باباطاهر بار؛ افزود: با سپاس از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی که پیگیر حرمت‌گذاری به علم و ادب هستند؛ امیدواریم هر چه سریع‌تر تغییر نام شرکت‌های مزبور با جایگزینی اسامی متنوع دیگر انجام گیرد تا متولیان فرهنگی در منظر میهمانان خارج از استان همدان و اهل ذوق و نکته‌سنجی که بارها این موارد را تذکر و یادآوری کرده‌اند؛ به بی‌دقتی و بی‌مهری به مفاخر ملی و استانی متهم نشوند.

 

 

 

۱۱ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۱
روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۴۹۴
کد خبر : ۷۵۹

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید