جامعه اسلامی اکنون فاقد شخصیت های روشنفکر است

مقاله «شرط اصلی تحول یک جامعه و عامل محرک تاریخ از دیدگاه سیدجمال حسینی» در قالب نشست علمی بررسی آراء و اندیشه های سیدجمال الدین اسدآبادی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا، حجت الاسلام ثقفی که به نمایندگی از سیدهادی خسرو شاهی، مقاله او ر در همایش حکمت سینوی ارائه می داد گفت: هر مصلح اجتماعی از دو بعد جامعه را نظارت می کند یکی نقد وضع موجود و دیگری طرح جامعه مطلوب است. در این موارد از کلی گویی پرهیز می شود. کلی گویی آرمان خواهی است و معمولا سعی می شود از مثال هایی در این موارد استفاده شود.


وی با اشاره به عوامل انحطاط یک جامعه تصریح کرد: عوامل انحطاط یک جامعه را می توان در حاکمیت جهل، عدم آگاهی عمومی، جبر محوری الهی و تقدیرگرایی مطلق، اختلاف بومی و مذهبی، عدم آشنایی با زمان، عدم شناخت تاریخ عمومی جهان و اسلام، فقدان شخصیت اجتماعی، تسلط استبداد سیاسی و دینی، سلطه استعمار بر تمام ابعاد، گسترش بدبینی، مسئولیت نپذیری افراد و فرار از وظایف و سستی و خموت در میان فرهیختگان و دانشمندان مشاهده کرد.


ثقفی بیان داشت: جامعه ما به تئوری پرداز نیاز دارد. چرا که دائما به اندیشه های گذشته ایران یا امروز غرب رجوع می کند و چیز جدیدی ارائه نمی دهد.


وی افزود: باید با استفاده از بومی سازی، تئوری ارائه داد و سنت بازسازی شده را نشان دهد. جامعه اسلامی اکنون فاقد شخصیت های روشنفکر و تئوری پرداز است.


ثقفی با اشاره به نقش سیدجمال خاطرنشان کرد: نقش سید در تحول اجتماعی را با نظریه پردازی علمی و شجاعت مشاهده کردمی. باید به سراغ قهرمانانی چون گاندی و امام خمینی در بعد تحول علمی برویم.

 

۲۱ آبان ۱۳۸۸ ۱۹:۱۳
روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۱,۹۴۵
کد خبر : ۷۸

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید