معرفی همایش‌های پیش روی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

معرفی همایش‌های پیش روی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ۵ همایش در سال جاری برگزار می کند.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از خبرگزاری مهر، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، همایشهای مختلفی را در دست برگزاری دارد، که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

 

۱. همایش ملی «سهروردی و احیا حکمت فهلوی»

نخستین همایش ملی با عنوان «سهروردی و احیا حکمت فهلوی» در ۲۵ و ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار خواهد شد. این همایش در بر دارندۀ ابعادی خواهد بود تماماً نو که در همایش‌هایی با عناوین مشابه سابقه ندارد. بابک عالیخانی، دانشیار گروه ادیان و عرفان مؤسسه، دبیر علمی این همایش است که دارای تألیفات و آثار و صاحب نظر در این حوزه هستند و در برگزاری این همایش اسماعیل رادپور (دکترای فلسفه و ادیان و پژوهشگر مؤسسه) به ایشان یاری می‌رسانند. همچنین چندین کارگاه آموزشی در زمینۀ تفسیر شاهنامه، اوستا و متون پهلوی ویژۀ اهل تحقیق با هدف تمهید مقدّمات ضروری جهت برگزاری هرچه بهتر همایش «سهروردی و احیا حکمت فهلوی» در سال گذشته در مؤسسه تشکیل شد. از سوی کمیته علمی این همایش بیست و یک محور عمده در ضمن هفت طبقه برای ارائه مقالات به شرح زیر ذکر شده است:

محورهای ارائه مقاله:

الف.

- سهروردی و گاهان زردشت

- سهروردی و یشتهای اوستا

- سهروردی و خُرده‌اوستا

ب.

- سهروردی و دینکرد سوم و چهارم

- سهروردی و زندآگاهی

- سهروردی و اندرزنامه‌های پهلوی

ج.

- سهروردی و طریقت زروان

- سهروردی و طریقت مهر

- سهروردی و طریقت مزدک

د.

- سهروردی و کتیبه‌های هخامنشی و ساسانی

- سهروردی و فلسفه تاریخ (نظریه ادوار و اکوار)

- سهروردی و مدینه فاضله

ه‌.

- سهروردی و شاهنامه فردوسی

- سهروردی و هنر و معماری

- سهروردی و فولکلور ایرانی‌اسلامی

و.

- سهروردی و وحدة الشهود

-سهروردی و وحدة الوجود

- سهروردی و آئین فتوت

ز.

- سهروردی و حکمت چین

- سهروردی و حکمت هند

- سهروردی و منطق و حکمت اسلامی

 

۲. همایش ملی «بررسی آرا و آثار تیتوس بورکهارت»

همایشی «بررسی آرا و آثار تیتوس بورکهارت» در ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹ در مؤسسه برگزار خواهد شد. تیتوس ابراهیم عزّالدّین بورکهارت (۱۹۰۸-۱۹۸۴) Titus Ibrahim Izz al-Din Burckhardt حکیم متالّه و صاحب‌نظر برجسته در علوم سنّتی و مبانی هنر دینی، در بستری گسترده از مابعدالطّبیعه، علم‌النّفس، عرفان، رمزشناسی، و نقد تجدّد در ابعاد گوناگون آن، آثاری مهم برجای‌گذارده است. بخش قابل‌توجهی از پژوهش‌ها و آثار بورکهارت به هنر قدسی و سنّتیِ ادیان الهی تعلق دارد و در این زمینه او علاوه بر مقالات متعدد دربارۀ هنر اسلامی چندین کتاب مهم دارد که خصوصاً کتاب هنر اسلامی: زبان و بیان او شاهکاری در تبیین مبانی هنر اسلامی و معرّفی آن است. بدین ترتیب آشنایی با آثار بورکهارت برای هر مطالعۀ جدی هنر در دورۀ حاضر ضروری است و تاکنون جایگزینی ندارد. برگزاری همایشی برای بررسی و معرفی آرا و آثار بورکهارت می‌تواند گامی در جهت آشنایی بیشتر با میراث علمی و معنوی وی باشد. این همایش به دبیری علمی آقای دکتر حمیدرضا فرزان‌یار عضو هیئت علمی دانشگاه سوره برگزار می‌شود و آقای سید شاهین محسنی، پژوهشگر فلسفه به ایشان یاری می‌رسانند.

محورهای اصلی همایش:

آرا و آثار بورکهارت

بورکهارت و حکمت خالده

جهان‌شناسی سنّتی

بورکهارت و عرفان

بورکهارت و نقد تجدد

رمزشناسی

بورکهارت و زیبایی

هنر دینی، هنر قدسی، هنر سنتی

هنر مقدس در شرق و غرب

مبانی معنوی هنر اسلامی

شهر و تمدن سنتی

 

۳. همایش ملی «فلسفه غرب و ترجمه»

همایش ملی «فلسفه غرب و ترجمه» در اواخر بهمن ماه ۱۳۹۹ در مؤسسه برگزار خواهد شد. آشنایی ایرانیان با فلسفه‌ی غرب در دوره‌ی جدید از طریق ترجمه‌هایی بوده که از زبان‌های گوناگون اروپایی صورت گرفته است. این ترجمه‌ها متفکران ایرانی را با وجوهی از اندیشه‌ی فلسفی آشنا کرده‌اند و خود سبب‌ساز تأملاتی شده‌اند که فرهنگ فلسفیِ ایرانِ معاصر را شکل می‌دهند. همان‌طور که شکل‌گیری نهضت ترجمه در اواخر قرن دوم هجری، به پدید آمدن فضایی فکری منجر شد که در آن گروهی از متفکران از طریق تلفیق آنچه از طریق ترجمه‌یِ آثار فلسفی یونانیان می‌آموختند با اندیشه‌ها و دغدغه‌های خود، دورانی از شکوفایی فرهنگی را به وجود آوردند، ترجمه‌ی متون فلسفه‌ی جدید غرب نیز در ظهور دغدغه‌ها و دیدگاه‌های گوناگون فلسفی در ایرانِ معاصر نقشی چشمگیر داشته است. همایش «فلسفه و ترجمه» در پی شناخت دقیق‌تر نحوه‌ی مواجهه‌ی ما با فلسفه‌ی غربی از طریق ترجمه‌ها است. هدف آن است که آثار فرهنگیِ ترجمه‌ی متون فلسفی را بر اندیشه‌ی معاصر ایران دریابیم، قوّت‌ها و کاستی‌های ناشی از کار مترجمان را بشناسیم، دریابیم که آثار ترجمه‌شده چگونه فلسفه‌ی جدید غرب را در زبان فارسی انعکاس داده‌اند و، در نهایت، از این طریق، در بهبود وضعیت موجود مشارکت کنیم. دبیری علمی این همایش برعهده امیرحسین خداپرست عضو هیئت علمی گروه فلسفه غرب مؤسسه می‌باشد.

محورها و موضوعات همایش و برنامه زمان بندی دقیق آنمتعاقباً اعلام خواهد شد.

 

۴. همایش ملی «عقلانیت و خداناباوری»

همایش ملی «عقلانیت و خداناباوری» در اوایل اسفندماه ۱۳۹۹ در مؤسسه برگزار خواهد شد. مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران همایش «عقلانیت و خداناباوری» را با محوریت «مواجهه معرفتی با خداناباوری عقلی استدلالی» برگزار می‌کند. یکی از مهمترین محورهای گفتگو در فلسفه دین و دین‌پژوهی که در دوره معاصر با چالش‌های فراوانی روبرو شده، مسأله خداناباوری است که البته خود دارای انواع مختلف علمی، عملی و عقلی استدلالی است. همایش پیش‌رو درباره خداناباوری عقلی استدلالی و البته با محوریت مباحث و مناقشات معرفت‌شناختی است و هر مسأله‌ای که صبغه معرفت‌شناختی داشته باشد و در مواجهه خداناباوری جای بگیرد، در این همایش پذیرفته خواهد شد. کمیته علمی همایش متشکل از برجسته‌ترین اساتید این عرصه و از دانشگاه‌های مختلف کشور است. دبیری علمی این همایش برعهده آقای دکتر غلامحسین جوادپور عضو هیئت علمی گروه کلام مؤسسه می‌باشد. محورها و موضوعات همایش و برنامه زمان بندی دقیق آنمتعاقباً اعلام خواهد شد.

 

۵. همایش ملی «عالم ذرّ» (عوالم پیش از دنیا) از دیدگاه آموزه‌های وحیانی و اندیشمندان مسلمان»

گروه کلام مؤسسۀ پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، به دبیری علمی استاد دکتر علی افضلی همایش علمیِ «عالم ذرّ» (عوالم پیش از دنیا) از دیدگاه آموزه‌های وحیانی و اندیشمندان مسلمان» را در اوایل سال آینده در مؤسسه برگزار می‌کند. آموزۀ «عالم ذرّ» یکی از بنیادی‌ترین آموزه‌های اعتقادی اسلام است. از مجموع صدها روایت که حتّی یک دهم این تعداد هم برای متواتر شمردن آن کافی است به روشنی برمی‌آید که یکایک انسان‌ها، پیش از تولّد از مادر، عوالمی را، که مجموع آنها اصطلاحاً «عالم ذرّ» نامیده می‌شوند، سپری کرده‌اند و در آن عوالم، به معرفت‌هایی نائل شدند و آزمون‌های الهیِ فراوانی را گذرانده و عهد و پیمان‌هایی مکرّر بسته‌اند و در این عوالم، رویدادهای بسیار مهم و فراوان دیگری به وقوع پیوسته است. در اهمیّت این آموزه، همین بس که اثر و ردّ پای آن را در تمام تعالیم اسلامی، یعنی اصول اعتقادی (مانند: خداشناسی، معاد، نبوّت، امامت، نظام و مراتب خلقت، انسان‌شناسی، نفس و روح، و)، اخلاق، و احکام فقهی مشاهده می‌کنیم. امّا با وجود اهمیّت و مستندات بسیار فراوان آن، توجّه اندکی به این آموزه شده است.

 

این همایش به حول و قوه الهی با همکاری اندیشمندان و محققان این حوزه، درصدد ارائه مجموعۀ مقالاتی است که موضوع «عالم ذرّ» را از دیدگاه کلام، فلسفه، و عرفان در جامعۀ مسلمین و نیز، موضوع «عوالم پیش از دنیا» را از منظر ادیان و آئین‌های گوناگون، بحث و بررسی نماید.

محورها و موضوعات اصلی همایش و برنامه زمان بندی دقیق آنمتعاقباً اعلام خواهد شد.

 

۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۵۵
خبرگزاری مهر؛ چهارشنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۸ - روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۲۳۴
کد خبر : ۸۰۶

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید