رئیس بنیاد بوعلی‌سینا: مسئولان همدان دین خود را به ابن‌سینا ادا کنند

رئیس بنیاد بوعلی‌سینا: مسئولان همدان دین خود را به ابن‌سینا ادا کنند
نشست هم‌اندیشی برای هماهنگی اجرایی و کمک به توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی بنیاد بوعلی‌سینا با حضور شهردار و رئیس شورای شهر همدان و رئیس بنیاد بوعلی‌سینا در محل آرامگاه ابن‌سینا برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا، در این نشست که عصر روز شنبه ۲۲ شهریورماه برگزار شد، رئیس بنیاد بوعلی‌سینا در آغاز با تأکید بر حفظ و حراست از میراث مکتب سینوی، گفت: همدان را در دنیای امروز به نام بوعلی می‌شناسند. کل مسئولان استان از استاندار تا نمایندگان مجلس و ارگان‌ها و نهادهای فرهنگی بایستی دین خود را نسبت به این مرد بزرگ ادا کنند. هر چند فعالیت‌های زیادی در سالهای گذشته در این زمینه انجام گرفته است، ولی در حد مطلوب و درخور این شخصیت جهانی نبوده است.

 

آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی اضافه کرد: شهرت علمی ابن‌سینا همه جهان را درنوردیده است و بعد از پیامبران اولین انسانی که کل زمین در برابر او دست به سینه ایستاده است.

 

وی با اشاره به کوتاه بودن مسئولیت‌های اجرایی، افزود: امیدواریم در دوره مسئولیت شورای شهر و شهردار فعلی، در جهت معرفی شیخ‌الرئیس، گام‌های ماندگاری برداشته شود چرا که شهرداری همدان برای معرفی شخصیت علمی و فرهنگی ابن‌سینا، مسئولیت شرعی و ملی دارد. توجه به آوازه جهانی ابن‌سینا می‌تواند در دستور کار شورا و شهرداری باشد. در مقایسه شهرت و آوازه، اگر به طور مثال باباطاهر به خاطر عرفان در همدان یا ایران شهرت دارد، اما ابن‌سینا فراتر از جغرافیای ایران، در سراسر جهان شناخته شده است. بنابراین شورا و شهرداری بایستی از ظرفیت ملی و جهانی شهرت بوعلی، نهایت بهره‌برداری و استفاده را به عمل آورند.

 

شهردار همدان نیز در این نشست با اشاره به افتخار این شهر به وجود آرامگاه شیخ‌الرئیس گفت: ما نیز وظیفه داریم در جهت حفظ و حراست از میراث ابن‌سینا و بهره‌مندی از نعمت وجود آرامگاه این فلسوف و حکیم جهانی اقدام کنیم.

 

مهندس عباس صوفی اضافه کرد: شهرداری همدان در راستای برنامه‌های فرهنگی ماندگار خود، آمادگی دارد همایش بین‌المللی با حضور میهمانان و ابن‌سیناپژوهان جهان با مشارکت بنیاد بوعلی‌سینا در سالروز تولد شیخ‌الرئیس در اول شهریور سال ۱۴۰۰ برگزار کند.

 

صوفی با اشاره به همکاری‌های شهرداری همدان با کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: شهرداری همدان با انجام تفاهم با کمیسیون ملی یونسکو در ایران، در برپایی آیین اهدای جایزه ابن‌سینا برای اخلاق در علم و فناوری در پاریس و نیز دعوت از برنده جایزه برای سفر علمی و ارایه مقالات مرتبط در این‌باره مشارکت خواهد داشت. در راستای تقویت همکاری‌های علمی از بنیاد نیز برای مشارکت در برنامه‌های مرتبط با ابن‌سینا در معاونت فرهنگی شهرداری دعوت می‌کنیم.

 

شهردار همدان سپس اعلام آمادگی کرد نیم‌تنه طراحی‌شده در بنیاد بوعلی‌سینا در ابتدای پیاده‌راه بوعلی‌سینا از سمت میدان امام نصب شود و هزینه‌های آن توسط این شهرداری پرداخت گردد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این دیدار با اشاره به امضای تفاهم‌نامه بین این شورا، شهرداری و بنیاد بوعلی‌سینا، بر انجام فعالیت‌های مشترک در زمینه معرفی حکمت و طب سینوی تأکید کرد.

 

کامران گردان اظهار امیدواری کرد شهرداری همدان به طور شایسته بتواند در جهت تکریم بزرگان و حکیمان این شهر اقدام کند و بویژه در راستای معرفی میراث و اندیشه حکیم ابوعلی‌سینا و کمک به گسترش فعالیت‌های علمی و فرهنگی و نشر آثار این فیلسوف گام‌های ماندگاری بردارد.

 

 

 

 

 

 

۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷
روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا |
تعداد بازدید : ۴۷۳
کد خبر : ۸۴۳

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید