درس‌گفتارهای بوعلی‌شناسی، چهارشنبه‌ها در فضای مجازی

درس‌گفتارهای بوعلی‌شناسی، چهارشنبه‌ها در فضای مجازی
درس‌گفتارهای هفتگی درباره بوعلی‌سینا از روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه 99 به صورت مجازی آغاز می شود و تا شهریور 1400 ادامه خواهد داشت.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا، درس‌گفتارهایی درباره ابوعلی‌سینا روزهای چهارشنبه از ساعت 11 صبح با حضور ابن‌سیناپژوهان و صاحب‌نظران حوزه فلسفه و حکمت اسلامی و طب سینوی، به صورت هفتگی و از طریق فضای مجازی ارایه می‌شود.

 

توکل دارائی رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا در این‌باره گفت: با مساعدت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ مؤسسه شهر کتاب و بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا، درس‌گفتارهایی درباره آثار، اندیشه و مکتب سینوی برگزار می‌کنند.

 

دارائی اضافه کرد: بر خلاف شهرت ملی و جهانی ابوعلی‌سینای بزرگ، که از مفاخر سرشناس و بین‌المللی ایران زمین است، بسیاری از آثار ایشان تصحیح نشده و به زبان اصلی عربی و یا نسخه‌های خطی است. هر چند در سال‌‌های گذشته با مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران کار تصحیح انتقادی آثار پزشکی و فلسفی شیخ‌الرئیس آغاز شده است؛ اما به خاطر زمان‌بر بودن امر تحقیق و پژوهش در این زمینه به‌ویژه کمبود اعتبار لازم برای پژوهش و انتشار، کار تصحیح انتقادی آثار به کندی پیش می‌رود. با این حال حکمت سینوی و طب ایرانی-سینوی در بسیاری از مراکز دانشگاهی و علمی کشور همچنان سرزنده و بالنده است و جویندگان دانایی، همچنان از خوان دانش و میراث ابن‌سینا بهره‌مند می‌شوند و معرفی و نقد و بررسی آراء حکیم هزاره‌ها همچنان پر رونق است.

 

رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل بیناد بوعلی‌سینا با دعوت از علاقه‌مندان برای پیگیری مباحث علمی مطرح شده در درس‌گفتارهای بوعلی‌سینا؛ افزود: در سال‌های اخیر به همت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد دو دوره جایزه ابن‌سیناپژوهی به افتخار دیمیتری گوتاس ابن‌سیناپژوه نامدار اهدا می‌شود و در زمینه نشر آثار مرتبط با حکمت و طب سینوی و معرفی میراث شیخ‌الرئیس، نیز این معاونت مساعدت‌های مالی انجام داده است.

 

دارائی با تقدیر از کارنامه فرهنگی شهر کتاب در زمینه معرفی میراث بزرگان تمدن ایرانی-اسلامی گفت: مرکز فرهنگی شهر کتاب که در سال‌های اخیر فعالیت‌های شایسته‌ای در ترویج علم و فرهنگ و کتابخوانی انجام داده و پایگاهی برای بحث و نقد آثار اندیشمندان قدیم و جدید شده است؛ در راستای انجام فعالیت‌های پیشین خود، اجرای درس‌گفتارهایی درباره بوعی‌سینا را در دستور کار هفتگی خود قرار داده است، که امری مبارک و قابل تحسین برای معرفی هر چه بیشتر میراث ماندگار شیخ‌الرئیس است.

 

وی در پایان گفت: در اولین نشست درس‌گفتارهایی درباره بوعلی‌سینا، دکتر رضا داوری‌اردکانی، دکتر حسین معصومی همدانی و دکتر محمدجواد اسماعیلی به صورت مجازی به بحث و بررسی درباره آثار ابن‌سینا می‌پردازند. علاقه‌مندان برای بهره‌مندی از درس‌گفتار می‌توانند هر هفته از ساعت 11 صبح از طریق اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی ketabfarhang و تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc پیگیر این رویداد فرهنگی باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۵:۵۵
تعداد بازدید : ۲۳۰
کد خبر : ۸۹۶

ارسال نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

همدان - بنای آرامگاه بوعلی‌سینا - ساختمان اداری بنیاد بوعلی‌سینا

 ۹۸۸۱۳۸۲۶۳۲۵۰+ -  ۹۸۸۱۳۸۲۷۵۰۶۲+

info@buali.ir

برای دریافت پیامک‌های بهداشتی در زمینه طب سینوی، کلمه طب را به شماره ۳۰۰۰۱۸۱۹ ارسال کنید